Mi az apiterápia?

A méhek által készített és gyűjtött termékek összességét foglalja magába az apiterápia, amely a természetes készítményeken túl, ezek hatóanyagait számos formában alkalmazza (kenőcsök, tinktúrák, oldatok, kivonatok, gyógyesszenciák, tabletták).

A mézterápia alaptermékei:
Növényi termék: virágméz, propolisz, virágpor
Állati termék: méhpempő, méhviasz, méhméreg, erdei mézek
Vegyes termékek: lépesméz, méhkenyér

A méhek a mézet és a virágport a lépsejtekben tárolják, mint tartalék tápanyagot és saját maguk táplálására használják. A méz a növényi nedveknek és virágok nektárjának a méhek által átalakított termékei. A propoliszt a fák rügyeiből nyerik, amit kaptárfertőtlenítésre használnak. A viaszt rágótövi mirigyükkel termelik, ebből építik fel lakásukat, amik lépsejtek, ezekben fejlődnek egyedeik, de ezekben tárolják a mézet és virágport is. A méhpempőt a fiatal dajkaméhek garatmirigyükből választják ki, az álcák kezdeti táplálására és a méhkirálynő folyamatos etetéséhez használják. A méhméreg a méhek sajátos biológiai terméke, amellyel képesek a kaptártól távol tartani a betolakodókat. A méhészeti termékek tartalmazzák azokat az aktív hatóanyagokat, amelyek az emberi szervezet működésében kialakult egyensúlyzavarokat képesek helyreállítani.

A méz:
Ásványi anyagok, vitaminok, aminosavak, fehérjék, szerves savak, flavonoidok, illóolajok, aromatikus anyagok, enzimek és bioaktív anyagok találhatók benne.
A méz felhasználási területe:
Vérszegénység, meghűlés és nátha, szívgyógyászat, alvászavarok, emésztési problémák, húgyúti panaszok, csontritkulás, méregtelenítés és sebek kezelése is használható. Mai ismereteink alapján közel 70 -féle gyógy- és fiziológiai hatással bír.
Ellenjavallatok:
Cukorbetegség, elhízás, endokrinmirigy-zavarai és egyéni túlérzékenység. A szennyezett mézben elszaporodhatnak káros baktériumok (clortridium botulinum) is, ezért 2 éves kor alatt nem ajánlják.
Bringeni Szent Hildegard receptjei mézzel:
- szívbor: 11 bor, 8 petrezselyem, 1 ek borecet főzetéből (15 perc) készül, 20dkg mézet hozzáadva kellemes italt kapunk, ami szívszorulásra, puffadásra és ödémára is javasolt napi 1-2 kispohárral
- uborkalé mézzel: kozmetikum, 1 ek uborkalé, 2 dl forróvíz, állás után 1 tk mézzel keverve bőrpanaszok, akne enyhítésére használható fel 30 perces borogatás formájában
- zsálya tea mézzel: pakolás formájában, napi 2-3x naponta felhasználva sebgyógyító a seborrheás bőrnél
- a mézes retek: köhögéscsillapító hatású
- a mézes fokhagyma: szívelégtelenségre, vénás érgörcsre jó
- hagymalé mézzel: szempanaszokra használható

A virágpor:
Fontos fehérjeforrás, mivel a 22 aminosavból mintegy 20-at tartalmaz. A méhészeti termékek legjelentősebb vitaminforrása. Erősítő, roboráló hatása összefügg magas ásványi anyag tartalmával. Közel százféle enzimet tartalmaz, ami miatt antiszklerotikum.
A virágpor felhasználása:
Napi 10-20g virágpor, 3-4 hetes kúrában javasolt immungyengeség, étvágytalanság esetén.
Erősítő a fejlődésben visszamaradt gyerekeknél, bőrbajok, májpanaszok, hajnövekedés, sugárártalom, idegbajok, prosztatabántalmak, vérkeringési zavarok-érfalgyengeség, agyvérzés után 6 hónapos kúra napi 1-2 evőkanállal, szívgyengeség, angina pectorist megelőző, fizikai és szellemi túlterheltség, méregtelenítés és koleszterinszint csökkentés céljára is felhasználható.
Felhasználásának ellenjavallata:
Pollenallergia és emésztési zavarok esetén ne alkalmazzuk. Túlzott fogyasztása hizlaló hatású.

A méhpempő:
A dolgozó méhek hormonváladéka. Fehéres színű, tejfölszerű, savanykás ízű és kissé szúrós szagú anyag. Tartalmaz fehérjéket, aminosavakat és ásványi anyagokat is. Állás közben hamar elveszti bioaktív hatását.
A méhpempő felhasználása:
Alultápláltság, vitaminhiány, öregkori gyengeség-szellemi kimerülés, szív és érrendszeri panaszok, emésztési panaszok és étvágytalanság, hormonzavarok, bőrbetegségek, vérszegénység, immungyengeség, pszichés zavarok, asztma esetén alkalmazható.
Felhasználásának ellenjavallatai:
Túlzott mirigyműködés, Cushing betegség, prosztata daganatnál, cukorbetegségnél, allergiás tüneteknél, gyomorfekély hajlamnál nem javasolt.

A propolisz:
Legjelentősebb hatóanyagai a gyanta, balzsam, viasz, illóolajok, flavonoidok és ásványi anyagok. A kaptárba betolakodó állatokat, miután megölték, a méhek a propolisszal bebalzsamozzák, és így védekezni tudnak a fertőzéstől. Ragasztó és tartósító céllal is használják a propoliszt.
Felhasználása:
A propolisz felhasználható tisztán és készítmények formájában, mint alkoholos tinktúra, krém, balzsam, hintőpor, tabletta, spray, habfürdő, arcvíz, kúp, sampon, szájvíz és kenőcs. A legjobb eredménnyel alkalmazható baktérium okozta fertőzések, légúti fertőzések, epe-, vese-, húgyutak gyulladásos panaszainál, hepatitis, májgyulladás, prosztatagyulladás és szívizomgyulladás esetén. Ezen kívül görcsoldó, vizelethajtó, helyi érzéstelenítő hatása segíti a szervezet gyógyulását. Bőrregeneráló, citosztatikus, antioxidáns, immunogén és fájdalomcsillapító hatása jól kihasználható.
Gombaellenes hatása jó kéz, láb és körömgombásodásra. Jó nyugtató, ideges fejfájás, klimaxos fejfájás, fülzúgás, egyensúlyzavarok, idegkimerülés és álmatlanság esetén is hatásos. Jól használható fogínygyulladás, fogfájás esetén, de jól alkalmazható a foggyökér regenerálására is.

A lépesméz, méhviasz és méhkenyér:
A lépesméz tartalmaz mézet és viaszt. Rágás útján fejti ki hatását. Kedvező hatása a fogak tisztítása és a fogíny erősítése. Jól alkalmazható nátha, köhögés, torokfájás és arcüreg gyulladás esetén is.
A méhviasz főként gyógykrémek alapanyaga.
A méhkenyér a méhek által gyűjtött lépsejtekbe elraktározott virágpor, hatásos immunerősítő és gyulladáscsökkentő.

Felhasznált Irodalom:
Gillich István: Apiterápia, Jegyzet, Budapest 2011

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük