A gyógynövények bőrre gyakorolt hatása:
Bőrpuhító hatású drogok
Orvosi ziliz: nyálkát, keményítőt, nyers cukrot, pektint, olajokat tartalmaz, jó vízmegkötő.
Erdei mályva: levelük nyálkát, cseranyagot tartalmaz, puhító, lágyító és nyugtató, gyulladáscsökkentő hatású.
Orvosi szappanfű: fő hatóanyaga a szaponin, puhító és tisztító hatása miatt masszázskrémekben alkalmazható
Nyugtató, gyulladáscsökkentő drogok
Hársfa: virágja cserzőanyagot, cukrot, nyálkát és illóolajokat tartalmaz, amelyek fertőtlenítő, nyugtató és gyulladáscsökkentő hatásúak. Külsőleg vizes borogatások, lemosások formájában alkalmazhatjuk.
Cickafark: azuléntartalmú illóolajat, cseranyagot, zsíros olajat, gyantát tartalmaz. Vizes kivonata gyulladáscsökkentő, hámképző és nyugtató hatású. Illóolaja baktericid, sebgyógyító és gyulladáscsökkentő.
Orvosi székfű/ Kamilla: virága a drog, amely tartalmaz proazulént, bizabololt (gyulladáscsökkentők), C- vitamint, glikozidokat, szalicilsavat és keserű anyagot. Forrázata gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, nyugtató. Használható szemborogatásra, krémekbe, pakolásba és belsőleg is.
Csipkebogyó: termése a drog, tartalmaz C-, A-, B-,P-, és K-vitaminokat, nikotinsavat, cseranyagot, karotint és zsíros olajokat, vasat, magnéziumot. Tonikokban, krémekben, pakolásokban jól használható. Magas C-vitamin tartalma miatt hőérzékeny.
Körömvirág: virágzata tartalmaz illóolajat, keserű anyagot, fehérjét, zsírsavas koleszterinésztereket, karotinoidokat, C-vitamint és szaponint. Olajos kivonata hámképző, gyulladáscsökkentő, bőrpuhító és sebgyógyító hatású. Alkoholos kivonata fertőtlenítő és ezért seborrhoeás, aknés bőrökre kiváló.
Mentafajok: hűsítő, fájdalomcsillapító, fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatásúak. Jól alkalmazhatók szájüregi gyulladások és fertőzések esetén.
Vérbőségfokozó drogok
Csalán: levele tartalmaz C-vitamint, fitoszterineket, növényi savakat (hangyasav), klorofilt, cserzőanyagokat, hisztamint. Vérbőségfokozó, regeneráló és összehúzó hatású. A kozmetikában vérbőségfokozó, összehúzó zselékben alkalmazható. Hajhullás elleni készítmények összetevője.
Paprika: a termés a drog, fő hatóanyaga a kapszaicin, mely erős vérbőséget idéz elő. Tartalmaz még karotinoidokat, A-, B-, C-, és P- vitaminokat, nikotinsavamidot, zsíros olajokat. Krémekben, testmasszázshoz, cellulitisz ellen alkalmazható.
Fertőtlenítő drogok
Kerti kakukkfű: illóolaj tartalma jelentős, melynek baktericid, hatása van. Keserű anyagokat, cseranyagokat és ásványi sókat is tartalmaz, görcsoldó és köhögéscsillapító hatása is jól ismert. Arclemosók és krémek összetevői.
Orvosi zsálya: levele a drog, illóolajat, keserű anyagot, fitoszterint, gyantát, fehérjét, szerves savakat, cukrokat, ösztrogén hatású anyagot, B- és C- vitamint és nikotinsavamidot tartalmaz.
Apróbojtorján: levele tartalmaz keserű anyagot, kovasavat, illóolajat, cseranyagot, növényi savakat.
Fekete nadálytő: gyökere tartalmaz nyálkát, glikozidot, alkaloidot, allantoint, cseranyagot, gyantát és cukrot. Fertőtlenítő, hámképző, gyulladáscsökkentő, összehúzó hatása miatt alkalmazzák a kozmetikába. Használata elővigyázatosságot igényel.
Rozmaring: levele a drog, amely tartalmaz illóolajat (borneol, eukaliptol), cseranyagot, nikotinsavamidot és flavonoidot..Hatása értágító, vérbőségfokozó, keringésjavító és bőrizgató hatás. Idegerősítő, reuma elleni fürdőkben használják.
Teafa: olaja erős fertőtlenítő, fájdalomcsillapító, véredényösszehúzó hatású, ezért jó sebek, vágások, ekcéma, égési sérülések, herpesz és körömgombásodás kezelésében. Hígítva alkalmazható seborrhoeás, aknés, érzékeny bőrök kezelésére. Krémek, sampon, balzsamok, dezodoráló készítmények előállításánál használják.
Citromfű: illóolajat, cseranyagot, nyálkát és gyantát tartalmaz. Igen kellemes illatú, reuma elleni bedörzsölőszer és herpesz ellen is hatásos.
Hámképző, regeneráló drogok
Orbáncfű: virágja a drog. Hipericint, cseranyagot, nikotinsavat, nikotinsavamidot tartalmaz. Olajos kivonata vöröses színű (hipericin tartalom), amely hámképző, összehúzó, vérbőségfokozó és regeneráló hatású. Használatos vízhiányos, öregedő, seborrhoeás és aknés bőr kezelésére. Ügyelni kell fényérzékenyítő hatására.
Ginzeng: gyökerét használják drogként. Terpéneket, glikozidokat, fitoszterint, B-vitamint, cseranyagot, illóolajat, szaponinokat tartalmaz. Anyagcserefokozó, hámképző, frissítő és tonizáló hatása miatt jól használható öregedő, vízhiányos és seborrhoeás bőrre krémek és pakolások formájában. A bőr fényes és bársonyos lesz használata során.
Összehúzó drogok
Mezei zsurló: magas kovasav tartalmú növény, de tartalmaz még szaponint, szerves savakat és ásványi sókat is. Vérbőségfokozó, anyagcserfokozó, fertőtlenítő, gombaölő, hámképző és magas savtartalma miatt a seborrhoeás bőrök kezeléséra alkalmas pakolások, maszkok és hajápoló készítmények formájában.
Nyírfa: tartalmaz flavinoidikat, szapononokat, fitoszterint és csersavat. A nyírfavíz hajnövekedést segítő hajápolók, a nyírfarügy olaja hajvizek összetevőiben található. A nyírfalevelek kivonatai seborrhoeás bőrök kezelésére használhatók, de samponok, habfürdők anyagaiban is fellelhetők.
Tölgyfa: kérge a drog. Cseranyagot nagy mennyiségben tartalmaz (galluszsav, ellágsav), ezen kívül szénhidrátot, gyantát és zsírokat is. Pórusösszehúzó hatása a seborrhoeás, aknés bőrök ápolását segíti.
Cserszömörce: levele és kérge magas csersavtartalommal bír. Alkoholos és vizes kivonata összehúzó, fertőtlenítő hatása miatt szájvizekben, zselékben és krémekben is megtalálható.
Házi szerek
A szépségápolásban sokféle házi szert alkalmazhatunk, melyek között megtalálhatjuk a gyümölcs és főzelékféléket, az állati termékeket és a magvakat.
A gyümölcs és főzelékfélék főbb hatóanyagai a szénhidrátok, szerves és szervetlen savak, vitaminok, enzimek, fitohormonok, növényi festékanyagok, ásványi sók és illóolajok. Felhasználhatjuk pép vagy lé formájában, arcvizek, krémek és pakolások részeként. A pakolás készíthető tejtermékkel, poranyaggal és krémmel is. Savas kémhatásuk miatt frissítő, tonizáló, összehúzó, hámképző, hidratáló és anyagcserefokozó hatásúak. Hátrányuk, hogy rothadásra, erjedésre, penészedésre való hajlamuk miatt tartósítani kell az anyagokat. Seborrhoeás bőrre használhatók a magas savtartalmú gyümölcs és főzelékfélék (citrom, meggy, ribizli, kékszőlő, sóska, paradicsom). Vízhiányos bőr kezelésére megfelelők a magas szénhidráttartalmú anyagok (szőlő, fehérbor, őszibarack, sárgabarack, dinnye, burgonya). Az öregedő bőrre jók a magas vitamintartalmú gyümölcs és főzelékfélék (narancs, banán, sárgarépa). A gyulladásra hajlamos bőr esetében a magas P-vitamintartalmú gyümölcsök (kékszilva, meggy) ajánlatosak.
Az állati termékek között találhatjuk a tejet, amely tejcukrot, tejzsírt és vitaminokat tartalmaz. Tisztító, hűsítő, hidratáló, bőrpuhító hatása miatt megfelelő a bőr letisztítására, gyümölcsökkel és főzelékfélékkel keverve pakolásként alkalmazható. A vaj, tejföl és tejszín a zsírhiányos, öregedő bőrökre készülő pakolások elkészítésénél használható, kombinálva a gyümölcs és zöldségfélékkel. A tojás tartalmaz aminosavakat, fehérjéket, vitaminokat, zsírokat, szénhidrátokat és ásványi anyagokat. Tojássárgája használható dehidrált bőrök kezelésénél (tejtermékkel, olajjal), a tojásfehérje pedig jó a seborrhoeás bőrökre készített pakolásokba (habbá verve citromlével). A méhészeti termékek közül a mézet öregedő bőrök esetében, a propoliszt hámképző és gyulladáscsökkentő hatása miatt seborrhoeás bőrők kezelésénél használhatjuk, pakolások adalékaként.
A magvak tartalmaznak keményítőt, zsírokat, olajokat, vitaminokat, növényi hormonokat, enzimeket. Az olajos magvak többségével duzzasztó pakolás készíthető, úgy, hogy a forró tejet az összetört magvakkal elkeverjük, és felvisszük a zsír és vízhiányos, öregedő bőrre. Jól alkalmazható a lenmag (pakolások), tökmag (regeneráló), fehér mustármag (seborrhoea, akne) és paradicsommag (napvédő) is.
Felhasznált Irodalom:
Bene Gáborné Takács Szilvia:A fitoterápia, mint természetgyógyászati módszer megjelenése a wellness területén/ Wellness szakmenedzser Szakdolgozat 2012
Z.Halmos Judit Anyagismeret, Kozmetikai tanjegyzet