Gyógynövények felhasználása az egészségmegőrzés területén

Ebben az írásban a megelőzéssel összefüggésbe hozható területeket érintem. E fejezetnek nem célja az egyes betegségcsoportok szerinti kifejtés, mert az már nem tartozik a wellness területéhez.

Immunrendszer erősítő és adaptogén gyógynövények

Adaptogén hatású növények azok, amelyek a szervezet ellenálló képességét és alkalmazkodó képességét erősítik az ártalmakkal szemben, szabályozó és normalizáló hatásúak.
Ismert növény a ginzeng, melynek számos jótékony hatása ismert:
szellemi éberséget fenntartaja, koncentráció képességet javítja
csökkenti a fáradságot
depresszióellenes
vérnyomáscsökkentő hatású
csökkenti a koleszterinszintet
kiváló geriátrium
Adaptogén hatásúak továbbá: méhpempő, virágpor (lásd: apiterápia), johimbe, damina, kawa-kawa.

A szervezet védekezőképességének fokozására számos növényi hatóanyag alkalmas. Ezeket immunstimuláns hatású szereknek nevezzük. Az eredményes alkalmazáshoz fontos ismerni a beteg immunállapotát, az alkalmazott szerek pontos hatását és a pontos adagolást is. Mindehhez szükséges megfelelő szakmai felkészültségű szakember segítsége.

Immunstimuláló növényi hatóanyagok:
poliszacharidok: bodza, ginseng, kasvirág, körömvirág, hárs
szaponinok: ginseng, bodza, édesgyökér
flavonoidok: hársfa, bodza, körömvirág, galagonya, aranyvesszőfű
illóolaj: citrom, eukaliptusz, levendula, kamilla
vitaminok: csipkebogyó, homoktövis, sárgarépa
méhészeti termékek: méz, virágpor, propolisz
Az immunrendszer munkáját tovább segítheti: a megfelelő életritmus, a megfelelő étrend a rendszeres testmozgás az elemek gyógyító erőinek a kihasználása: föld, nap, tűz, víz természetgyógyászati terápiák harmonikus emberi kapcsolatok kiépítése és fenntartása.

Meghűléses megbetegedések megelőzése gyógynövényekkel
A meghűléses megbetegedések megelőzése bizonyos növényi drogok alkalmazásával lehetséges. Főként a már említett immunrendszer erősítő növények alkalmazásával (kasvirágfű, ginseng, méz propolisz stb.), magas c-vitamin tartalmú növényekkel (csipkebogyó, hibiszkusz, homoktövis, feketeribizli, paprika, meggy, stb.), továbbá baktériumölők (propolisz, torma, fokhagyma, citromillóolaj, eukaliptusz illóolaj) alkalmazásával és fogyasztásával és salaktalanítással segíthetjük  a szervezetünket a megelőzésben.

A teák gyakori alkotója a bodza és hársfa virágzata, amelyek izzasztó hatásúak és salaktalanítják a szervezetet. Amennyiben az orrnyálkahártya érintetté válik a már kialakult fertőzés során, jó hatásúak bizonyos illóolajok: borsosmenta, eukaliptusz. A fertőtlenítő hatásuk mellett a gyulladást is csökkentik.

Ha a gyulladásos folyamat a garat képleteit is érinti, jó hatású a gyulladáscsökkentő, cserzőanyag tartalmú drogokkal való öblögetés (párlófű, szederlevél, orvosi zsálya). Száraz és váladékos köhögés is kialakulhat. Száraz köhögés kiegészítő kezelésére alkalmasak a nyálkatartalmú drogok (orvosi zilizgyökér, papsajtlevél). Ezek a gyulladt nyálkahártyát bevonják, és így csökkentik a köhögést. A váladékos köhögésnél a cél a letapadt nyálka fellazítása és kiköhögése. Erre részben a szaponin (fehér magyar szappangyökér, kankalingyökér, virág) és részben az illóolaj tartalmú drogok (ánizstermés, édesköménytermés, kakukkfű) a megfelelőek.

Méregtelenítő gyógynövények
A salaktalanítás vagy méregtelenítés céljából is adhatók különböző keverékű gyógynövény teák. A szervezet salaktalanítására „átmosására”, a felhalmozott káros anyagcseretermékek eltávolítására több esetben is szükség lehet. A tavaszi tisztítókúrák során több hétig kell fogyasztani a megfelelő keveréket, kiegészítve azzal, hogy a húst és zsíros ételeket is mellőzzük az étrendünkből. A gyümölcsök és friss zöldségfélék fogyasztása növeli a kúra hatékonyságát. Ezekben a hetekben a szaunázás, sós fürdők és izzadással járó sportolás is segíthet a méregtelenítésben.

A méregtelenítő teákat felhasználhatjuk még a reumás eredetű krónikus megbetegedések kiegészítő kezelésére, hogy az anyagcsere folyamatokat fokozzuk a vese-, máj- és epeműködésre ható növényi szerekkel. Eredményképpen az ízületi merevség csökkenése, vérkeringés fokozás és fájdalomcsillapítás is várható. Bőrbetegségek kiegészítő kezeléséhez is alkalmazhatók a salaktalanító teakeverékek, valamint orvosi kontroll mellett végzett böjtkúráknál is.

Fontos azonban figyelembe venni azt, hogy vesekő betegek, várandós és szoptatós anyák orvosi javallatra fogyaszthatják a vizelethajtó teákat, amelyek részét képezik a salaktalanító teakeverékeknek.

A méregtelenítő teáknak gyakori alkotója a gyermekláncfű levél, édeskömény, aranyvesszőfű, kukoricabajusz, mezei katáng, bodza, nagy csalán, és kökény virág is. A fenti felsorolás nem teljes, az egyénre szabott keverék összeállításához érdemes szakember segítségét kérni.

Idegrendszerre ható gyógynövények
A növényi nyugtatók, szorongásoldók, altató hatású növények sorolhatók ide. Enyhe hatású szerek és helyes alkalmazásuk esetén nincs káros mellékhatásuk. Nem vezetnek pszichés változások kialakulásához, hozzászokáshoz, és nincsenek toxikus mellékhatásaik.

Más növényi hatóanyagokkal együtt alkalmazhatók ideges eredetű szív- és gyomorpanaszok, pszichés eredetű étvágytalanság, premenstruációs tünetegyüttes kezelésében.
Alkalmazhatók még szorongások és félelmek, valamint alvászavarok és hangulatzavarok kezelésében, egyes bőrbetegségek kezelésénél vagy a dohányzás leszokásával együtt járó elvonási tünetek enyhítésére is.

Idegrendszerre ható és hangulatjavító növényekre példák
  Macskagyökér: nyugtató, szorongásoldó, elalvást segítő hatás.
  Levendulavirág: nyugtató, görcsoldó, epehajtó hatás.
  Orbáncfű: antidepresszáns, elalvást segítő, gyulladáscsökkentő hatás.
  Komlótoboz: nyugtató, elalvást segítő, baktériumölő hatás.
  Citromfű: nyugtató, görcsoldó, szélhajtó, vírusölő hatás.
  Golgotavirág: nyugtató, görcsoldó, elalvást segítő hatás.
  Zab: idegrendszeri erősítő, enyhe nyugtató hatás.
  Tea, kávé: élénkítő, antioxidáns hatás.
Ide sorolhatók még a stressz kivédését segítő adaptogén növények, amelyek leírásra kerültek az immunrendszer és adaptogén növények alfejezetben.

Étvágy és emésztést javító gyógynövények
Az emésztést segítő, étvágyjavító és szélhajtó hatású növények hatóanyagai többnyire keserű anyagot, illóolajat, illetve csípős anyagot tartalmaznak. A keserű anyagok a szájban lévő keserű ízérző idegvégződések izgatásával fokozzák a nyálelválasztást, a gyomorszekréciót és bélnedvtermelődést. Ezt segíti az illóolajok és egyes keserű anyagok gyulladáscsökkentő, antiszeptikus, antibakteriális hatása. Bélperisztaltikát fokozó és szélhajtó hatásuk segíti a rossz emésztés során felszaporodó káros gázok eltávozását a szervezetből.

Egyes növények (pl. pemetefű, ezerjófű, tárnicsgyökér, benedekfű, komlótoboz) csak keserű hatóanyagot tartalmaznak, de vannak, amelyek keserű anyagok mellett illóolajat is tartalmaznak (kamillavirágzat, cickafarkvirágzat, kálmosgyökér stb.). Bizonyos illóolajos növények nyugtató hatásuk miatt (citromfű, macskagyökér) idegi eredetű gyomorpanaszok kezelésére is felhasználhatók.

Az emésztési folyamatokat segítő csípős anyagok (kurkuma, gyömbérgyökér) is gyakori alkotói, ezen teakeverékeknek.
Az emésztési problémák gyakorta gyomor, epe, és egyéb megbetegedések jelei, de lehetnek pszichés megbetegedések kísérő tünetei is. Az elhúzódó panaszok eredményes kezeléséhez a panaszok kivizsgálása szükséges.
A fűszernövények szintén segíthetik az emésztés javítását, szélhajtást.

Szív és érrendszerre ható gyógynövények
A szív és érrendszeri megbetegedések megelőzését segítő növényi hatóanyagok iránt egyre nagyobb az érdeklődés. Az alábbiakban kifejezetten a prevencióra fókuszálva kerülnek említésre a különböző hatóanyagok.

A szívizom munkájának, teljesítményének fokozására a galagonya és készítményei a jelentősek. Az időskori szívpanaszok kezelésében és megelőzésében egyaránt szerepet játszik. Ezen kívül a szívizominfarktus utókezelésében is széleskörűen felhasználható. A fokhagymából előállított készítmények az érelmeszesedés és magas vérnyomás megelőzésében és kezelésében alkalmazhatók. Az érelmeszesedés folyamatának lassításában fontos a lucerna és egyes természetes zsíros olajok (ligetszépeolaj, borágó olaj, halolaj). A magas vérnyomás kiegészítő kezelésében és megelőzésében a fehér fagyöngy és feketeribizli levél készítményei javasoltak. Az érrendszert általánosan támogatják az orvosi somkóró, vadgesztenye, szagos müge és magas rutin tartalmú növények pl. pohánka és citrusfélék. Ezek a vénás erek állapotának javítására, aranyeres panaszokra is felhasználhatók.

Felhasznált Irodalom:
Bene Gáborné Takács Szilvia: A fitoterápia, mint természetgyógyászati módszer megjelenése a wellness területén/ Wellness szakmenedzser Szakdolgozat 2012
Dr. Kéry Ágnes: Gyógyszertári ismeretek VII. ETI, 2007
Rápóti-Romváry: Gyógyító növények Bp. Medicina, 1980
Kökény Mária: Fitoterápia Vázlatok Sülysáp,2007
Dr. Babulka Péter: Képes Gyógynövénykalauz, Budapest Bioenergetic Kft. 2009
Elixír magazin / 2007. április 218.szám 41-42.o.
Természetgyógyász Magazin / 2012.január XVIII. évfolyam 1. szám 78-83 o.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük